Jaki termos turystyczny w góry i na wycieczkę? Który najlepszy?

| 0 Komentarzy
Termos jest niezastąpiony na wycieczce turystycznej, w górach, na mieście lub na biwaku. Pozwala na wygodne przenoszenie napojów, a czasami także żywności oraz na utrzymywanie ich w odpowiedniej temperaturze przez dłuższy czas.

Termos to naczynie, najczęściej o formie zakręcanej butelki, które posiada całkowicie szczelne, podwójne ścianki. Ściany termosu są od siebie oddzielone, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia próżnia techniczna – to wpływa na zdolność izolacji termicznej potraw i napojów. Termosy posiadają szczelną nakrętkę oraz pokrywkę w formie kubeczka, z którego można pić. Tak kompaktowa i praktyczna budowa termosów sprawia, że są idealne do zastosowania na wycieczkach i wędrówkach. Dzięki nim można będzie napić się gorącej herbaty po wielu godzinach drogi.

Najpopularniejsze termosy

Jak działa termos?

Termos pozwala na przechowywanie substancji (na przykład ciepłego napoju) w warunkach, które powodują, że jej temperatura jest podtrzymywana przez dłuższy czas. Takie właściwości termosu wynikają z jego konstrukcji:

  • Podwójne ścianki są od siebie oddzielone przestrzenią, z której usuwa się powietrze. W ten sposób powstaje próżnia techniczna, która gwarantuje bardzo niskie przewodzenie temperatury przez termos.
  • Ścianki termosu są bardzo cienkie, wobec czego nie wpływają na temperaturę napoju. Jeśli napełnimy termos gorącą herbatą, nie ulegnie ona schłodzeniu za sprawą kontaktu ze ściankami termosu (stałoby się tak, gdyby ścianki były grube).

Jaki termos kupić? Rodzaje termosów

Wybór odpowiedniego termosu zależy od tego, w jakich okolicznościach zamierzamy z niego korzystać i jakiego typu substancje chcemy w nim przenosić. Do wyboru są:

Termosy klasyczne

Są bardzo podobne do swojego pierwowzoru, ale obecnie wykonuje się je z nowocześniejszych materiałów. Dawniej w ich wnętrzu kryły się szklane ścianki, które dobrze trzymały temperaturę napoju, ale można je było uszkodzić – taki termos można było „rozbić”. Współczesne termosy o klasycznej funkcjonalności wykonuje się głównie ze stali nierdzewnej. Ich budowa to wciąż podwójne ścianki z próżnią pomiędzy nimi. Termosy tego typu mogą utrzymywać temperaturę napojów przez kilka lub kilkanaście godzin.

Kubki termiczne

To pewien rodzaj termosów, ale nie do końca tak funkcjonalny. Kubki termiczne zbudowane są na tej samej zasadzie, co termos (także mają podwójne, odizolowane od siebie ścianki), ale nie są w pełni szczelne. Nie służą do przenoszenia napojów na wycieczkach, ale do ich przechowywania na biurku lub w samochodzie. Są chętnie wykorzystywane przez osoby, którym trudno oderwać się od pracy, a które co jakiś czas chcą napić się czegoś ciepłego – kubek termiczny posiada ucho oraz wygodny ustnik. Można w nich przyrządzić dużą porcję kawy i sączyć ją stopniowo przez cały dzień.

Termos obiadowy

Dziś już nie tak popularne jak dawniej, ale wciąż użytkowane. To rozwiązanie, które pozwala na przenoszenie i przechowywanie żywności w odpowiedniej temperaturze. Z pomocą termosu na żywność można zabrać ze sobą na wycieczkę lub do pracy ciepłą zupę lub sałatkę. Termosy obiadowe mają inne wymiary niż klasyczne modele, mogą mieć w komplecie także sztućce. Termosy na zupę mają większą pokrywkę, która pełni funkcję miseczki podczas jedzenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie termosu? Różnice

Poszczególne modele termosów różnią się pomiędzy sobą nie tylko ceną i designem, ale także innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Oto one:

Pojemność

Kluczowa kwestia przy wyborze termosu. Im większa, tym większą porcję napoju lub jedzenia będzie można przenosić, ale tym cięższy stanie się nasz bagaż. W sprzedaży można znaleźć:

  • Małe termosy (już od 0,3 l) - w sam raz dla jednej osoby, na krótszą wycieczkę. Taki termos sprawdzi się, jeśli możemy co jakiś czas uzupełnić zapasy ciepłego lub chłodnego napoju (na przykład w schronisku w górach).
  • Termosy przeciętnej wielkości (od 0,7 do 1,5 l) - najbardziej poręczne i funkcjonalne. Nadają się dla jednej lub kilku osób. Sprawdzą się podczas dłuższych wycieczek. Są większe i bardziej pojemne, ale pozostają wygodne w użyciu – nie zajmują połowy miejsca w bagażu i ich waga nie jest przesadnie wysoka.
  • Duże termosy (2 lub nawet 3l, a w przypadku termosów obiadowych nawet 5l) - najmniej poręczne i praktyczne z uwagi na ciężar i gabaryty. Zajmą bardzo dużo miejsca w plecaku, ale bywają niezastąpione na długich wyprawach. Jeśli wybieramy się na długie wyprawy, na których uzupełnianie zapasów może być utrudnione, warto rozważyć zakup termosu o dużej pojemności. Termosy obiadowe w tym rozmiarze sprawdzą się także wówczas, gdy jedziemy gdzieś samochodem lub motocyklem i zależy nam na przewiezieniu dużej porcji ciepłego jedzenia.

Wymiary

Termosy są z reguły bardzo kompaktowe (najczęściej podłużne o zaokrąglonych narożnikach), jednak i od tej reguły zdarzają się wyjątki. Termosy obiadowe są większe, bywają znacznie szersze, mogą być wyposażone w uchwyt, a to wszystko wpływa na ich mniej kompaktowe gabaryty, co może utrudniać ich przenoszenie. Warto wybrać termos, który bez problemu zmieści się w plecaku lub innym typie bagażu, jakim się posługujemy.

Materiał wykonania

Termosy są obecnie produkowane zazwyczaj ze stali nierdzewnej, ale bywają pokryte z wierzchu różnego typu materiałami (tworzywem, gumą). Warto wybrać model posiadający dodatkową izolację lub antypoślizgowe elementy, które ułatwiają trzymanie oraz nalewanie z termosu.

Podtrzymywanie temperatury

Im dłużej termos utrzymuje niezmienioną temperaturę napoju lub żywności, tym lepiej. Informacje na ten temat pojawiają się na opakowaniach oraz w specyfikacji poszczególnych termosów – w tej kwestii jest duża rozbieżność. Tanie termosy, które są wykonane ze słabszych materiałów mogą utrzymywać temperaturę zaledwie przez kilka godzin. Droższe termosy bez problemu przechowają ciepły napój przez kilkanaście, a rekordziści nawet do dwudziestu, godzin.

Estetyka

To już kwestia bardzo indywidualnych preferencji, ale może mieć znaczenie. Termosy występują nie tylko w wersji dla dorosłych, ale również dla dzieci – te modele są często kolorowe, ozdobione postaciami z bajek lub ciekawymi wzorami.

Przy wyborze termosu często kierujemy się głównie jego wielkością oraz ceną. Jeśli nie lubimy przepłacać, poszukajmy dobrej oferty specjalnej, poczekajmy na promocję lub jakąś akcję rabatową, ale nie oszczędzajmy kosztem jakości. Dlaczego? Tani termos nie będzie zbyt funkcjonalny – plastikowa obudowa szybko się zniszczy, a zdolność do podtrzymywania temperatury będzie zbyt niska, by po kilku godzinach marszu można było pokrzepić się gorącą herbatą. Po co więc kupować taki termos? Znacznie lepszym wyborem będzie model ze średniej lub wyższej półki.

Do zastosowań codziennych wystarczy termos ze średniej półki cenowej (na przykład za kilkadziesiąt złotych), wykonany ze stali nierdzewnej, o przeciętnej pojemności.

Na bardziej ekstremalne wyprawy, warto wybrać droższy termos, cechujący się wyższą jakością (na przykład marki Esbit), który podtrzymuje temperaturę napoju przez wiele godzin i jest bardzo solidnie wykonany.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.